fbpx
/
6,910 Views0

Dla kogo RTK?

RTK (ang. Real Time Kinematic) to specyficzna konfiguracja system pozycjonowania satelitarnego, w której odbiornik (stacja ruchoma), zamontowana np. na ciągniku, otrzymuje informację ze stacji bazowej (stacja nieruchoma) o tak błędach systemu, ich dryfcie, czyli przesunięciach konstelacji satelitów systemu GNSS (ang. Global Navigation Satellite Systems). GNNS to połączone „siły” systemów pozycjonowania: amerykańskiego: NAVSTAR, rosyjskiego: GLONASS, europejskiego: GALILEO i japońskiego QZSS (marginalny, ze względu na małą liczbę uruchomionych satelitów).

Wspomniany dryft, czyli przemieszczanie się geostacjonarnych z założenia satelitów (które powinny „wisieć” niewzruszenie nad ziemią), powoduje błędną interpretację swojej pozycji przez odbiornik, któremu „wydaje się”, że się porusza, nawet, gdy stoi nieruchomo na ziemi.

Do tego dochodzą zakłócenia w postaci burz słonecznych, wpływ grawitacji słońca i księżyca (są to tzw. błędy efemeryd), opóźnienia jonosferyczne i troposferyczne. Ze względu na bardzo małą siłę sygnałów, odległość oraz złożoności całego systemu, zakłócenia prowadzą do błędów określenia pozycji odbiornika nawet 20 metrów!

System RTK, jednocześnie banalny i genialny w swojej idei, weryfikuje błędy systemu poprzez obserwację tych samych satelitów przez odbiornik i stację bazową. Dzięki temu, może je skutecznie wyeliminować. W rezultacie, możliwe są do osiągnięcia dokładności lepsze niż 2 cm!

Transmisja danych

W czasach powstawania pierwszych systemów pozycjonowania satelitarnego, powszechną, tanią, a co ważne, również niezawodną i odporną na zakłócenia, była transmisja na falach radiowych. Popularne pasmo 430-450 MHz (w USA 900-930 MHz) wykorzystywano do przesyłania korekty pozycji, ze stacji bazowej do odbiornika (zamontowanego np. w ciągniku). Zasięg pracy w promieniu 5 do 15 km był w zupełności wystarczający, większy nie miał sensu, ze względu na spadek dokładności pozycjonowania lub brak działania systemu RTK.

Potrzeba działania systemów RTK bez ograniczeń które wprowadzała pojedyncza stacja bazowa RTK wpłynęła na rozwinięcie sieci stacji bazowych sprzęgniętych w jeden wielki system, z którym ciągnik może się komunikować poprzez internet.

Czym jest ASG-EUPOS?

Aktywna Sieć Geodezyjna European Position Determination System to ogólnopolski system pozycjonowania, będący częścią większego, europejskiego systemu, którego budowę rozpoczęto w 2003.  W projekcie uczestniczyło 19 państw Europy środkowej i wschodniej. System miał zapewniać potrzeby precyzyjnych pomiarów geodezyjnych oraz nawigacji powietrznej i morskiej.

W ramach projektu, został także opracowany międzynarodowy standard wymiany danych DGNSS (ang. Differential GNSS ) dla pomiarów GNSS  w czasie rzeczywistym: RTCM (ang. Radio Technical Commission for Maritime) który jest obecnie standardem dla wszystkich producentów systemów nawigacyjnych.

Upraszczając, odbiornik, poprzez internet, komunikuje się z systemem (siecią), informuje o swoim położeniu i otrzymuje korektę satelitów, które obsługują obszar, na którym w danym momencie operuje maszyna.

Za darmo?

W Polsce, oprócz ASG EUPOS, dostępne są również inne, komercyjne sieci, między innymi VRSNET.pl, TPI-NET, LEICA. Ceny usług były porównywalne. Abonament można było wykupić na różne okresy- tydzień, miesiąc lub rok, w zależności od zapotrzebowania.

22 lipca sejm RP zdecydował o zniesieniu opłat dla wszystkich użytkowników systemu ASG-EUPOS. Nastąpi to najprawdopodobniej w październiku tego roku (ustawa jest w trakcie procesu legislacji).

Co jest potrzebne?

Aby skorzystać z bezpłatnej poprawki, potrzebny jest internet. Można go zapewnić poprzez dedykowany modem LTE z kartą SIM, lub, udostępniając połączenie internetowe np. poprzez hotspot swojego telefonu.

Po drugie, abonament, czyli usługę, dzięki której otrzymuje się dostęp do zasobów sieci. Potrzebna są adres internetowy serwisu korekcyjnego, użytkownika (login), hasło i inne parametry dostępowe.

Po trzecie, system nawigacji ciągnika, a właściwie jego odbiornik GNSS, musi mieć możliwość pracy w systemie RTK. Producenci często dostarczają urządzenia, które technicznie są do tego gotowe, ale pełna funkcjonalność wymaga płatnego odblokowania tej funkcji.

Jak skorzystać?

Aby skorzystać z poprawek systemu ASG-EUPOS, należy założyć konto na stronie systemu oraz wybrać usługę. Delikatnie mówiąc,  procedura ta nie jest zbyt intuicyjna i daleko jej do tej znanej z zakupów w sklepach internetowych. Można mieć tylko nadzieję, że wraz z uwolnieniem dostępu do sieci, zostanie też zmodyfikowana procedura rejestracji w systemie.

Po aktywacji konta, wystarczy już tylko wprowadzić otrzymane dane logowania do swojego odbiornika GPS. Możemy siać z precyzją geodezyjną!

Wsparcie techniczne

To co nam wydaje się proste, może czasem sprawić trudność użytkownikom, dlatego, pomimo zniesienia opłat za abonament RTK z ASG EUPOS, dalej służymy wsparciem naszym klientom przy rejestracji w systemie i konfiguracji odbiornika. Zapraszamy!

× Jak mogę ci pomóc?