fbpx
/
3,442 Views0
badanie gleby jesienią

Kiedy pobrać próby gleby do analizy?

Aby prawidłowo ustalić dawki nawożenia mineralnego niezbędne jest wykonanie badania gleby i opracowanie zaleceń nawozowych. Pobieranie prób glebowych jest najlepszym narzędziem które to umożliwia.

Badanie gleby najlepiej wykonać po żniwach, przed wysiewem nawozów naturalnych i mineralnych na potrzeby kolejne uprawy. Również wczesna wiosna jest odpowiednim momentem badania gleby pod uprawy jare i wysiew nawozu. 

Oczywiście termin wykonania badania gleby powinien być dostosowany do planowanej uprawy i terminu wysiewu nawozów. Nie można zapominać że analiza próbek gleby w laboratorium będzie trwała co najmniej 10 dni. A w okresie największego obciążenia – trzeba przygotować się na 28 dni oczekiwania.

Instrukcja pobierania próbek glebowych

 

Badanie gleby w ciągu roku?

Jednak ze względu na krótkie okno czasowe w przypadku niektórych płodozmianów, oraz przeładowanie pracą w okresie żniw, nie należy wahać się przed pobraniem prób gleby w okresie wegetacji roślin. Zachowując bezpieczny odstęp od ostatniego zabiegu nawożenia – około 4-6 tygodni, w zależności od przebiegu pogody, możemy wykonywać badania gleby właściwie cały rok. 

Niezależnie od metody pobierania prób gleby – ręcznie czy z użyciem samochodu, uszkodzenia rośli na powierzchni pola są minimalne, w w przypadku wielu upraw – niezauważalne. A zysk wynikający z posiadania aktualnych wyników badania gleby przekłada się na realne oszczędności w nawożeniu i zyski w postacie lepszych plonów.

Tylko posiadać aktualną wiedzę na temat zasobności gleby można przygotować precyzyjny plan nawożenia idealnie dostosowany do sytuacji na  polu i potrzeb uprawy

 

Przykładowe okresy możliwości badania gleby w zależności od uprawy

  • Zboża ozime – od zebrania uprawy poprzedzającej do przedsiewnego zabiegu nawożenia. Po odczekaniu około 4 tygodni od ostatniego przedsiewnego zabiegu nawożenia otwiera się kolejny okres możliwości wykonania badań gleby – który rozciąga się od połowy października aż do kwietnia, kiedy uprawa staje się zbyt wysoka.
  • Rzepak – od zebrania uprawy poprzedzającej do przedsiewnego zabiegu nawożenia (to najczęściej bardzo krótkie okno czasowe). Następnie od połowy września do momentu wiosennego wznowienia wegetacji (końcówka lutego).
  • Kukurydza – od zebrania uprawy poprzedzającej do przedsiewnego zabiegu nawożenia. Czyli często od września do połowy kwietnia. Ze względu na szybki wzrost kukurydzy i zasadniczo brak zabiegów nawożenia podstawowego w czasie wegetacji, nie ma potrzeby badania gleby w tym okresie.

 

× Jak mogę ci pomóc?