fbpx
/
1,575 Views0

Czy potrzebna nam droga nawigacja?

Z reguły nawigacje polowe kojarzą nam się z wydatkiem kilkudziesięciu złotych i owszem, żeby wyposażyć ciągnik w dobry system równoległego prowadzenia w dokładności 2 cm trzeba się liczyć z wydatkiem co najmniej 60 tysięcy złotych i posiadać w stajni raczej coś nowszego niż rodzima trzysta trzydziestka czy sześćdziesiątka. Jeśli jednak nie stać nas na taki wydatek lub nawet nie potrzebujemy tak dokładnego sprzętu z pomocą przychodzą nam tańsze zestawy, dzięki którym może nie zasiejemy pszenicy z dokładnością 2 cm, ale będziemy mogli zmapować nasze pola, zapisywać zabiegi i wiedzieć zawsze, w którym miejscu powinniśmy wznowić, wyznaczać ścieżki, zmiennie wysiać nawóz wg map zasobności glebowej, wyłączyć sekcje w opryskiwaczu, itd.

Wykonanie

W poniższym artykule powiemy sobie co nieco o dwóch nowych monitorach marki Topcon. Pierwszy zestaw to 7 calowy monitor (ok 18 cm)  Topcon XD a drugi,  to większy model Topcon XD+ posiadający ekran o wymiarze aż 12 cali. Obie konsole są sprzedawane w zestawie z najnowszą anteną Topcon AGM-1. Generalnie wszystkie monitory Topcona sprawiają bardzo dobre pierwsze wrażenie. Są ciężkie, mocno obudowane, nie ma mowy o żadnej tandetności czy tabletowym wyglądzie. Nawigacja docelowo ma pracować w ciężkich warunkach, kurzu, słońcu i takie wrażenie też sprawia. Ten trend postanowiono utrzymać. Oba monitory są bardzo solidne.

Prosty montaż i obsługa

Przygotowanie urządzenia do pracy w ciągniku jest bardzo proste. Konsolę wystarczy przyssać do szyby za pomocą trzech silnych przyssawek z uchwytem lub zamontować na którejś belce wewnątrz kabiny. Wszystkie uchwyty są porządnie wykonane i pochodzą od znanej już dobrze marki RAM Mounts. Konsolę łączymy z akumulatorem kablem zasilającym który możemy gdzieś sobie schować np. pod podłogą. Konsola musi mieć również połączenie kablowe z anteną, którą montujemy na dachu a opcję montażu dobieramy w zależności od ciągnika. Obsługa monitorów jest bardzo intuicyjna.

Wsparcie

Użytkownik może wykupić dodatkowe szkolenie przy zakupie wraz z pakietem wsparcia on-line. Dzięki temu, w każdej chwili, może  zadzwonić do naszego serwisu i uzyskać pomoc. Oprócz standardowych funkcji nawigacji, które wymieniliśmy na początku, istnieje również możliwość podłączenia kamery wideo, co pozwala na wygodne obserwowanie narzędzia z tyłu, zamiast przez parę godzin pracy oglądania się za siebie. Wspomnieć warto jeszcze, że urządzenia wyposażone są w port USB z pomocą którego można podpiąć pendriva, wgrać mapy czy aplikacje nawozowe lub chociażby obejrzeć film (chociaż instrukcja obsługi o tym nie wspomina…).

AGM-1. W końcu antena odporna na deszcz!

Poprzedniczka, SGR-1, znana była z niskiej odporności na deszcz i niestety często ulegała awariom. Często to była bolączka tańszego zestawu nawigacji. Ponieważ rozróżnić możemy 2 typy anten. Pierwsza, droższa wersja, docelowo przeznaczona do autonomicznej jazdy równoległej w dokładności RTK, posiada w środku miejsce na żyrokompas. Druga, tańsza, przeznaczona do prowadzenia manualnego z dokładnością DGPS. I to właśnie z nią często występowały problemy ze szczelnością i nic za bardzo nie dawało się z tym zrobić. W końcu po paru latach Topcon poprawił to co było do załatania w poprzedniczce i teraz możemy się cieszyć niezawodnością anteny w tańszym zestawie nawigacji rolniczej.

ISOBUS

Marka Topcon jest przodującą marką w dziedzinie współpracy z innymi narzędziami dzięki połączeniu ISOBUS. Co to oznacza? Konsola zaczyna działać jako wirtualny terminal naszego narzędzia. Możemy przez to przejąć kontrolę nad wszystkimi zadaniami, tak jakbyśmy to czynili z oryginalnego terminala narzędzia. Możemy więc uzyskać kontrolę nad siewnikiem, wysiać zmiennie nawóz, wyłączyć sekcje w opryskiwaczu na klinach lub pojedynczych rzędach, itd.

Dzięki temu wystarczy jeden monitor, zarówno do obsługi prowadzenia równoległego jak i maszyny. Oszczędzasz podwójnie!

 

Świetna cena na premierę

Oba zestawy wprowadzamy w bardzo konkurencyjnej cenie, dlatego warto się zastanowić nad chociażby podstawową wersją do wyżej wymienionych zadań. Dla bardziej wymagających. Do obu monitorów rzecz jasna można dołożyć autonomiczne prowadzenie w dokładności nawet do 20 mm.

Po więcej informacji zapraszamy do naszego sklepu lub kontaktu ze sprzedawcą.

× Jak mogę ci pomóc?