Niedziela, leniwy poranek. Po 9 rano telefon od klienta – „…sorki, wiem, że pora nie najlepsza ale są warunki do wjazdu na pole – zasilamy rzepaki i jęczmienie RSM. Potrzebujemy map do zmiennej aplikacji!”
Ok. Jestem na L4 (grypa), ale zarzucam szlafrok i działam!
Założenia agronomiczne
Ustaliliśmy wcześniej optymalne dawki czystego N, ilość dawek (rzepaki w jednej, pszenice: dwie). Dawki modulujemy w zależności od posiadanych danych na dane pole:
- na podstawie zmienności oczekiwanego plonu – informacja oparta na 6-cio letnich mapach produktywności dostarczonych przez serwis OneSoil
- na podstawie zmienności oczekiwanego plonu obliczonego z mapowania EC gleby oraz aktualnej zawartości azotu w glebie 0-60;
Generuję mapy
Mając ustalone założenia, wystarczy wygenerować w OneSoil mapy dla odpowiednich pól. Dla porządku, dawki czystego azot przeliczamy od razu na ilość (objętość) aplikowanego RSMu. Przyjmuję 5 zakresów stopniowania dawki w zależności od produktywności strefy.
W celu weryfikacji skuteczności tej strategi, zakładam kilka stref doświadczalnych (np. mała strefa niskiej dawki w samym środku strefy z dawką wysoką).
Dostarczyć dane do opryskiwacza
Kiedyś, byłoby to spore wyzwanie – wysyłka plików mailem do menadżera gospodarstwa, konieczność znalezienia odpowiedniego pendrive (z reguły potrzebne są te „chude”) – niepotrzebna strata czasu i dodatkowy element który może zaważyć na całym procesie.
Dzięki modemowi OneSoil do dwukierunkowej wymiany danych, sprawa staje się bajecznie prosta. Wystarczy wgrać utworzone pliki VRA do zdalnego katalogu modemu. Po chwili pliki znajdą się już w pamięci modemu, który jest już wpięty przez gniazdo USB (w miejsce standardowego pendrive) do terminala sterującego opryskiwaczem.
Aplikacja trwa
Mapy załadowane, opryskiwacz pracuje. W międzyczasie przygotowuję mapy dla kilku kolejnych pól – może pogoda pozwoli na aplikacje…