fbpx
/
1,371 Views0

Niedziela, leniwy poranek. Po 9 rano telefon od klienta – „…sorki, wiem, że pora nie najlepsza ale są warunki do wjazdu na pole – zasilamy rzepaki i jęczmienie RSM. Potrzebujemy map do zmiennej aplikacji!”

Ok. Jestem na L4 (grypa), ale zarzucam szlafrok i działam!

Założenia agronomiczne

Ustaliliśmy wcześniej optymalne dawki czystego N, ilość dawek (rzepaki w jednej, pszenice: dwie). Dawki modulujemy w zależności od posiadanych danych na dane pole:

  • na podstawie zmienności oczekiwanego plonu – informacja oparta na 6-cio letnich mapach produktywności dostarczonych przez serwis OneSoil
  • na podstawie zmienności oczekiwanego plonu obliczonego z mapowania EC gleby oraz aktualnej zawartości azotu w glebie 0-60;

Generuję mapy

Mając ustalone założenia, wystarczy wygenerować w OneSoil mapy dla odpowiednich pól. Dla porządku, dawki czystego azot przeliczamy od razu na ilość (objętość) aplikowanego RSMu. Przyjmuję 5 zakresów stopniowania dawki w zależności od produktywności strefy.

W celu weryfikacji skuteczności tej strategi, zakładam kilka stref doświadczalnych (np. mała strefa niskiej dawki w samym środku strefy z dawką wysoką).

Przygotowana mapa nawożenia RSM z widocznymi strefami doświadczeń (prostokątne, małe obszary)

Dostarczyć dane do opryskiwacza

Kiedyś, byłoby to spore wyzwanie – wysyłka plików mailem do menadżera gospodarstwa, konieczność znalezienia odpowiedniego pendrive (z reguły potrzebne są te „chude”) – niepotrzebna strata czasu i dodatkowy element który może zaważyć na całym procesie.

Zdalny katalog z wgranymi mapami VRA. Część plików jest w trakcie synchronizacji.

Dzięki modemowi OneSoil do dwukierunkowej wymiany danych, sprawa staje się bajecznie prosta. Wystarczy wgrać utworzone pliki VRA do zdalnego katalogu modemu. Po chwili pliki znajdą się już w pamięci modemu, który jest już wpięty przez gniazdo USB (w miejsce standardowego pendrive) do terminala sterującego opryskiwaczem.

Modem OneSoil.

Aplikacja trwa

Mapy załadowane, opryskiwacz pracuje. W międzyczasie przygotowuję mapy dla kilku kolejnych pól – może pogoda pozwoli na aplikacje…

× Jak mogę ci pomóc?