fbpx
/
730 Views0

Za nami pierwszy w którym mieliśmy możliwość uruchomić pierwsze zestawy Augmenta 3-ciej generacji u naszych klientów. Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów. Cieszy nas zarówno możliwości skanowania roślin przez system z pełnym, 100% pokryciem ścieżki technologicznej jak i skuteczność algorytmów sztucznej inteligencji obliczających optymalną dawkę.

Instalacja systemu

Montaż ramy dachowej

Montaż jest bardzo prosty, najwięcej czasu pochłania montaż ramy – jest uniwersalna i trzeba ją dopasować do każdego dachu – im jego kształt jest bardziej skomplikowany, tym więcej wymaga pracy, często twórczej.

Drugi etap to wpięcie się w instalację ISOBus lub CAN ciągnika, aby móc przekazać dawkę nawożenia do rozsiewacza lub opryskiwacza. Czasami wymaga to więcej czasu, ze względu na złożoność i różnorodność standardów komunikacyjnych.

Podpięcie pod instalację ISOBus

Kalibracja

Nie jest potrzebna, system potrzebuje tylko informacji o roślinie, która jest w danym momencie nawożona oraz o wysokości dawki, która jest odpowiednia dla danego terminu nawożenia.

Efekty

Są doskonałe. Sensor z bardzo dużą rozdzielczością i pełnym pokryciem ścieżki roboczej bada stan rozwoju roślin i ich kondycję.

Dawka dobierana jest na podstawie stanu roślin (wielkość biomasy oraz zawartość chlorofilu) oraz potencjału na ich dalszy rozwój.

W uproszczeniu, algorytm nie jest liniowy i wprost proporcjonalny jak w sensorach poprzedniej generacji. Rośliny dobrze rozwinięte, otrzymują również wysoką dawkę azotu (ograniczana jest do 80% dawki kalibracyjnej dla najlepiej odżywionych roślin). Rośliny słabiej rozwinięte ale mające potencjał na zwiększenie biomasy również są nawożone wysoką dawką. Natomiast rośliny słabe, bez wskazań na wysoki plon (na słabszych stanowiskach), otrzymują znacznie zmniejszoną dawkę (oszczędność azotu).

Mapa skanowania pola

 

Mapa dawkowania

Zaawansowany monitoring

Klientom (i nam również) bardzo podoba się funkcja automatycznego tworzenia zdjęć kontrolnych podczas zabiegu. Zdjęcia generowane są automatycznie co 40 sekund pracy oraz w miejscach większych zmian kondycji roślin. Trzecią możliwością jest wykonanie zdjęcia na żądanie operatora.

Aplikacja internetowa Augmenta pozwala na podejrzenie stanu roślin w kluczowych miejscach pola.

Oszczędności azotu

Do tego został stworzony system Augmenta. Średnie wartości dochodzą do 10% azotu, co stanowi 80-100 zł na 1ha. Na polu o powierzchni 100ha jest to kwota nawet 10 000 zł!

Zainteresowany? Zadzwoń lub napisz do nas!

× Jak mogę ci pomóc?