fbpx
/
690 Views0

Kiedy siew buraków cukrowych?

Już za klika dni ruszymy z siewami buraków. Termin siewu uzależniony jest od panujących warunków atmosferycznych, wilgotności i temperatury gleby. Warto zrobić to jak najwcześniej, ale za optymalne warunki uznaje się gdy temperatura gleby na głębokości 5 cm, osiągnie około 5 stopni C. Idealnie jest, gdy do 20 kwietnia wzejdzie ponad połowa roślin.  Zadowalający plon uzyskamy zapewniając im co najmniej 180 dni wegetacji, licząc od wschodów.

Nawożenie fosforem i potasem

Roślina już na starcie ma duże potrzeby nawozowe. Nawożenie potasowe i azotowe należy wykonać 2-3 tygodnie przed siewem aby granule zdążyły się rozpuścić i wejść w kompleks sorpcyjny gleby. Istnieje też możliwość podania nawozu wraz z siewem ziaren siewnikiem punktowym z funkcją podsiewania nawozu.

Na wytworzenie 1 tony korzeni i liści (będących „plonem ubocznym, ale wymaganym do wytworzenia głównego surowca jakim są korzenie) musimy dostarczyć:

1-2 kg fosforu

5-8 kg potasu

0,8-1,3 kg magnezu

Odpowiednią dawkę nawożenia obliczymy oczywiście znając zasobność gleby w te składniki. Badania można i należy wykonać w tym momencie (pierwsza połowa marca) aby poznać rzeczywistą i aktualną podaż makroelementów na stanowiskach pod siew buraków. Termin dostarczenia wyników wynoszący 10 dni daje możliwość wykonania precyzyjnego nawożenia wraz siewem nasion

Ostrożnie z azotem

Jako kluczowy składnik plonotwórczy, musimy stosować go z rozwagą czyli na podstawie wiedzy a nie szacunków czy tabel.

Z jednej strony, chcąc uzyskać maksymalny, możliwy plon (zależny głównie od stanowiska ale również od przebiegu pogody – opadów i temperatur) nie można przesadzić.

W okresie wegetacji, buraki nie są w stanie wykorzystać więcej jak 140-160 kg N azotu pochodzącego z nawozów mineralnych. Jednorazowa dawka przedsiewna nie powinna przekraczać 90-100 kgN/ha

Przy przeciętnym plonie 60 ton korzeni i 48 ton liści, należy zapewnić od 190 do 270 kg czystego azotu. Częściowo, azot ten dostarczony jest z zasobów glebowych (przeciętnie 50-70 kg N) druga część musi być uzupełniona nawożeniem mineralnym.

Zbyt duża, niezbilansowana ilość azotu w glebie dostępna dla buraka przez cały okres wegetacji, powoduje nadmierny rozwój liści kosztem wzrostu korzenia, który gromadzi mniej cukru, a więcej tzw. melasotworów – szczególnie N α-aminowego

Ekspresowe badanie zasobów azotu w glebie

Aby tego uniknąć, koniecznie należy wykonać analizę zasobności gleby w azot przed wysiewem azotu mineralnego. Ekspresowe badanie trwające 10 dni zapewni dostarczenie wyników na czas i przygotowanie rekomendacji nawożeniowych.

 

× Jak mogę ci pomóc?