fbpx
/
3,351 Views0

Usługami dronem dla rolnictwa zajmujemy się od wielu lat. Realizowaliśmy monitoring stanu uprawy, przygotowywaliśmy plany nawożenia. Wykonywaliśmy (brak mi słowa) powierzchni pól i wyłączeń. Dokumentowaliśmy szkody suszowe i zimowe na potrzeby dochodzenia odszkodowań. Najpopularniejszą usługą jest wizualizacja, mapowanie i pomiar powierzchni szkód łowieckich.

Wraz z nastaniem grudnia sezon na naloty możemy uznać za zakończony. Zarówno ze względu na zakończenie sezonu koszenia kukurydzy, jak i ze względu na warunki pogodowe – bardzo krótki dzień.
Dlatego możemy pokusić się na podsumowanie tego sezonu i opowiedzieć nieco więcej na temat sytuacji.

1870ha.

Na takiej powierzchni dokonaliśmy pomiarów szkód łowieckich w 2020.

Z czego 80% były to pola pod kukurydzą. W stosunku lat poprzednich ilość pól zgłoszonych do pomiaru była mniejsza. Również intensywność i powierzchnia zniszczeń była niższa. Trudno powiedzieć czy to ze względu na grodzenia, czy też np. ASF zmniejszył populację dzika.

Pomiar szkód łowieckich z drona mapa

Zaobserwowano 264 ha obszaru zniszczonego przez zwierzynę. Tutaj ważna uwaga. Ze względu na sposób obrazowania i pomiaru szkód łowieckich z drona powierzchnia ta to pomiar obszaru zniszczonego blisko w 100%, całkowicie pozbawionego wartości. Jest to związane z faktem że algorytmy pomiarowe są w stanie dokonać pomiaru obszaru pozbawionego roślinności, ale nie „nieznacznie uszkodzonego”.
Aby przeczytać więcej na temat sposobów mapowania i pomiaru obszarów uszkodzonych przez zwierzynę – wejdz na „sposoby mapowania i pomiaru obszarów uszkodzonych”

Średnia odsetek obszaru uszkodzonego to 15%. Natomiast rozrzut strat był bardzo duży. Na części badanych pól nie zanotowaliśmy ŻADNYCH istotnych szkód. A na niektóry szkody dochodził do 80-90% całej powierzchni.

Pomiar szkód łowieckich z drona mapa znaczne szkody

 

Wróćmy jeszcze do powierzchni zniszczonej przez zwierzynę

 

264 ha. w przypadku kukurydzy na ziarno dającej plon 85dt i cenie 700zł za tonę daje łączną stratę o wartości 1507800 – półtora miliona złotych.

Jak rolnicy wykorzystali nasze pomiary?

Prawie zawsze posłużyły one do negocjacji prawidłowej wartości odszkodowania ze strony kół łowieckich. Tylko w jednym przypadku sprawa trafiła do sądu i jest w trakcie.
Pomoc w negocjacjach z kołem łowieckim jest podstawowym celem usługi którą wykonujemy.

Pomiar szkód łowieckich z drona mapa znaczne szkody zaznaczone

 

Przedstawiane mapy są jednoznaczne. Pomiary są dokładne i zawierają każdy uszkodzony obszar, nawet o powierzchni 5m2. Liczba oddzielnych obszarów uszkodzonych sięga nawet 2000 na jednym polu.
Stawia to przed kołem łowieckim zadanie niemal nie do wykonania – szacowanie szkód na każdym z wydzielonych obszarów osobno.

Dlatego też nie zajmujemy się przygotowywaniem dodatkowej dokumentacji i indywidualnymi kalkulacjami utraconego plonu.

Przygotowujemy jasne, łatwe do użycia i wykonywane dronem dokładne mapy szkód łowieckich.

Inne ciekawe liczby

  • Wykonaliśmy 33 naloty.
  • Drony spędziły w powietrzu ponad 30 godzin.
  • Surowe zdjęcia zajęły na dyskach 180 Gb. Łącznie z danymi roboczymi, plikami projektów i map – 840Gb
  • Dzięki wykorzystaniu do wykonania pomiarów algorytmów sztucznej inteligencji zaoszczędziliśmy 60 godzin pracy polegającej na rysowaniu i mierzeniu indywidualnych obszarów uszkodzonych.
    Aby przeczytać więcej o AI w mierzeniu szkód łowieckich – kliknij (sposoby i algorytmy pomiaru obszarów szkód łowieckich na powierzchni pola)

 

 

× Jak mogę ci pomóc?