Jeżeli warunki pogodowe pozwolą, już niedługo będziemy mogli wjechać na pola z pierwszą dawką azotu w tym roku. Jak zaplanować dawkę we właściwy sposób? Przedstawiamy trzy pomysły, które możesz bez problemu zrealizować w swoim gospodarstwie.
Przede wszystkim precyzyjnie – czyli zmiennie
a dokładnie rzecz biorąc, odpowiednio do lokalnego zapotrzebowania roślin. A zróżnicowanie jest spore. W zależności od stanowiska (które warunkuje przecież podaż azotu i stymuluje warunki wzrostu roślin), optymalna dawka może zmieniać się od 0 (ale pamiętając o siarce, aż tak nisko nie schodzimy) nawet do 200% w stosunku do przeciętnej dawki.
Decyzję o zróżnicowaniu pierwszej dawki możemy oprzeć na trzech źródłach informacji:
- badając „azotowy magazyn” gleby, czyli jej zasobność w azot mineralny (NMIN)
- na podstawie wiedzy o teksturze gleby pochodzącej ze skanowania elektromagnetycznego gleby
- na podstawie stref produktywności gleby pochodzących z wieloletnich obserwacji satelitarnych
Omawiamy je szczegółowo poniżej.
Pomysł 1: Ile jest azotu w glebie
Czyli metoda bezpośredniego uzupełnienia zasobów glebowych do poziomów wymaganych przez rośliny. Metoda ta wymaga jednak wiarygodnych danych, a te będą zagwarantowane tylko i wyłącznie w wysokim reżimie procesu pobierania próbek i analizy :
- próbka z głębokości 0-60 cm lub 0-90 cm i odpowiednio 2 lub 3 warstwy. Odpowiednio do uprawy,
- próbka pobrana z powierzchni nie większej niż 4 ha,
- próbki pobrane ze stref jednorodnych
- po pobraniu próbki zamykane hermetycznie i mrożone
- dostarczane do laboratorium w ciągu 48h
Dawkę nawożenia obliczamy na podstawie wzoru
NDAWKA = NZAPOTRZEBOWANIE /2 -NGLEBOWY
Tworzymy mapę nawożenia VRA
Proces nie jest skomplikowany i polega na zastosowaniu formuły która przelicza zawartości poszczególnych stref na dawki nawożenia. Najczęściej stosujemy masę konkretnego nawozu stosowanego przez klienta, unikamy w ten sposób komplikacji przy przeliczaniu masy czystego składnika w rozsiewaczu.
Pomysł 2: Gleba decyduje o plonie
szczególnie w ostatnich latach, kiedy doświadczamy suszy. W takich sezonach o plonie decyduje gleba. Zróżnicowanie plonu w ramach jednego pola zależy w związku z tym od możliwości gromadzenia wody przez gleby o różnej strukturze, w zależności od zawartości piasku, żwiru czy iłu.
Taka wiedzę zapewnia mapowanie przewodności elektrycznej gleby skanerem EC. Jeżeli jeszcze jej nie posiadasz, skontaktuj się z nami i zamów usługę.
Tip: Powyższe 2 opcje tworzenia map nawożenia można agregować i stworzyć nawożenie azotowe na podstawie obu parametrów jednocześnie- zasobności gleby (główny parametr) oraz kategorii gleby (parametr uzupełniający)
Pomysł 3: Strefy produktywności OneSoil®
Pozyskując i przetwarzając dziesiątki zdjęć multispektralnych biomasy i wybarwienia roślin przez kilka ostatnich sezonów, jesteśmy w stanie uchwycić tendencję pola do plonowania. Część pola zdecydowanie plonuje lepiej od pozostałych i odwrotnie. Zróżnicowanie te to najczęściej skutek dostępności wody i zdolność jej magazynowania przez gleby o różnych parametrach.
Platforma OneSoil® pozwala na łatwe przygotowanie aplikacji nawożenia azotem na podstawie stref zróżnicowanego plonowania danego pola.
Pierwszym etapem jest pozyskanie raportu o interesującym nas polu:
Następnie tworzymy mapę cyfrowego nawożenia, podając dawkę średnią. Zwróćcie uwagę, że algorytm podaje procentowe zróżnicowanie przeciętnego plonowania. Znając wydajność danego pola z wagi kombajnu, możemy dokładnie określić zróżnicowanie plonowania w t/ha i dopasować optymalne dawki nawożenia.
Ostatnim krokiem jest wysłanie cyfrowej mapy aplikacyjnej co możemy zrobić zdalnie, korzystając z modemu OneSoil® do dwukierunkowej wymiany danych.
Która metoda dla mnie?
Jakimi danymi o polu dysponujesz? Od tego zależy, którą metodę wykorzystasz.
Skontaktuj się z nami – sprawdzimy Twoje zasoby i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie!
Zimowy Monitoring azotu mineralnego.
2 829,00 zł – 19 803,00 zł (z VAT)Pobranie prób i ekspresowe badanie zasobności azotu mineralnego.