Pogoda nie sprzyja. Wysokie temperatury w styczniu i w lutym spowodowały powolne ruszenie wegetacji. W niektórych regionach kraju można domniemywać, że właściwie w ogóle się nie zatrzymała na skutek nietypowej zimy.
Opady deszczu, pozornie korzystne, nie są jednak tak pożądane jak w typowym, zimowy scenariuszu, gdzie woda zmagazynowana w zalegającej pokrywie śnieżnej uwolniona zostanie bliżej startu sezonu wiosennego.
Azot się przemieszcza
Na skutek przepłukiwania gleby świeżymi opadami, glebowy, przyswajalny przez rośliny azot, wypłukiwany jest w głębsze warstwy gleby. Zupełnie inaczej, niż w przypadku mroźniej zimy, gdzie jest związany w poszczególnych warstwach.
Panujące warunki pogodowe w wielu rejonach Polski uniemożliwiają również wjazd na pola i pobranie próbek na azot w celu oceny jego lokalnej zasobności.
Co zrobić?
Nawozić bez wiedzy o zasobności gleby w azot? Możemy narazić się na spore straty, „zgadując” dawkę. Ale czekać nie możemy. Azot musi zostać wysiany jak najszybciej.
Strategia Hybrydowa
Rozwiązaniem może być zastosowanie alternatywnej technologi precyzyjnego nawożenia rzepaku.
W większości przypadków, wiosenną dawkę azotu dla upraw rzepaku ozimego dzieli się na dwie dawki, wysiane odpowiednio 1-szego marca i 2-3 tygodnie później:
Dawka I
Dawka II
Dawka I
Dawka II
Dawka III
W technologi hybrydowej, łączymy dane o zasobności azotu w glebie pozyskane w sposób pośredni (1-sza dawka) oraz dane precyzyjne (2-ga dawka)
Z jakich elementów składa się technologia hybrydowa?
Krok 1. Pobranie prób przed I-szą dawką.
Czyli przed 1 marca. Pobranie prób po wysiewie nawozu w oczywisty sposób zniweczyłoby sens badania.
Krok 2. Wysiew I-szej dawki na podstawie rzeczywistych danych o zasobności azotu w Twoim rejonie.
Standardowo, bez wiedzy o zasobności gleby w azot mineralny, zmuszeni bylibyśmy korzystać z dobrze znanej tabeli, z typowymi wartościami zasobności azotu w glebie wiosną:
gleba bardzo lekka: 49 kg N/ha
gleba lekka: 59 kg N/ha
gleba średnia: 62 kg N/ha
gleba ciężka: 66 kg N/ha*
*Dane za Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu
Niestety, nawożenie z uwzględnieniem „typowych”, tabelarycznych wartości zasobności w tym sezonie nie sprawdzi się najlepiej.
Ale dzięki temu, że monitorujemy zasobność azotu na terenie całego kraju, jesteśmy w stanie dostarczyć aktualne informacje o rzeczywistej zasobności azotu w danym rejonie. Na podstawie tych danych możesz przygotować rekomendację dla I-szej dawki. Rozwiązanie zdecydowanie lepsze niż zgadywanie, prawda?
Krok 3. Przygotowanie rekomendacji dla II-iej dawki
W międzyczasie otrzymujemy wyniki analiz laboratoryjnych. Gwarantowany termin to 7 dni. Opracowujemy rekomendacje, przygotowujemy rozsiewacz i jesteśmy gotowi do nawożenia, które, w zależności od pogody, zastosujemy 10-15 marca. Mamy gwarancję, że druga dawka jest optymalna dla naszych roślin i portfela.
Krok 4. Nawożenie precyzyjne
Na podstawie przygotowanych przez nas cyfrowych map aplikacyjnych, możemy precyzyjnie uzupełnić I-szą dawkę.
Później, nie znaczy gorzej
Jak widać, technologia hybrydowa daje podobne korzyści jak tradycyjna. Wymaga wysokiej dyscypliny czasowej, ale jesteśmy w stanie ją zagwarantować.
Tutaj możesz zamówić badanie azotu glebowego