fbpx
/
704 Views0

Przekroczone wszelkie granice

Sytuacja na rynku nawozów jest fatalna. Gwałtowny i nieprzewidziany wzrost cen nawozów azotowych zaskoczył tych rolników, którzy, jak co roku, zakupy planowali na koniec roku. Ci, którzy zaopatrzyli się wcześniej, zastanawiają się, jak rozsądnie wykorzystać posiadane zapasy, których wartość rynkowa wzrosła o ponad 100%.

Już dzisiaj mówi się, że tona mocznika będzie kosztować ponad 5 tys. zł., a tona saletry będzie kosztować 4,3 tys. zł., a może nawet 4,6 zł/t. Podwyżki będą dramatycznie wysokie – potwierdza Michał Kołodziejczak, lider Agro Unii (www.cenyrolnicze.pl)

Opłaca się liczyć

W związku z zaistniałą sytuacją, coraz więcej rolników szuka rozwiązania, jak efektywnie ograniczyć koszty nawożenia azotowego, bez ryzyka spadku plonów w sezonie 2022.

Cena rzepaku na dzień 22 grudnia wynosiła 3 450 zł (MATIF). Przy tak atrakcyjnej cenie, rolnicy walczą o każdy kilogram zebranych nasion.

Lawina zamówień na usługę badania azotu glebowego

Wzrost zainteresowania badaniami gleby
Badania gleby możesz zamówić w naszym sklepie internetowym

 

W porównaniu do lat poprzednich, liczba złożonych zamówień na badania azotu z terminem realizacji styczeń-luty, 2022 wzrosła o ponad 400% (stan na 23 grudnia, przed przerwą świąteczną).

A tradycyjnie, rolnicy zaczną zamawiać tę usługę dopiero na początku roku. Można więc spodziewać się wyjątkowo wysokiej popularności usługi w tym sezonie.

 

Skąd takie zainteresowanie badaniami azotu

Pierwszym i oczywistym powodem są obecne ceny nawozów azotowych oraz ich dostępność na rynku. Wielu dostawców zachęca rolników do nie zwlekania z zamówieniami ze względu na spodziewany dalszy wzrost cen oraz ograniczenia w dostępności nawozów.

Obecne ceny plonów zachęcają do maksymalizacji wydajności. W tym momencie każdy kwintal, szczególnie rzepaku ma znaczenie. Rolnicy, chcąc właściwie zasilić swoje rośliny, potrzebują precyzyjnych informacji na podstawie których mogą wyliczyć optymalną dawkę nawożenia.

 

Błyskawiczna realizacja

Czas oczekiwania na wyniki był powodem, dla którego rolnicy często nie korzystali z badań azotu. Często wyniki otrzymywali 4 czy 5 tygodni po wysłaniu próbek gleby do laboratorium. Wiedzę o zasobności azotu w glebie otrzymywali już po wysianiu nawozów.

Obecny, 10-cio dniowy czas realizacji, gwarantuje dostępność wyników na czas.

 

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem video

Precyzja i wiarygodność

Ważnym argumentem, który przemawia do klientów, jest wiarygodność i miarodajność dostarczanych wyników w ramach tej usługi.

Technologia wykonywania badań azotu  gwarantuje, że dostarczone wyniki analiz w sposób dokładny oddają zasobność gleby:

  • Miejsca pobrania prób gleby wyznaczane są na podstawie skanowania gleby (tekstura, zawartość materii organicznej) oraz ukształtowania terenu (skłony).  W ten sposób lokalizowane są potencjalne strefy w których mogą występować niedobory azotu (zobacz więcej o TRUESOIL MULTIScan)
  • Próbki pobierane są za pomocą specjalizowanego próbnika, który pozwala na precyzyjny pobór gleby z poszczególnych warstw profilu: 0-30 cm, 30-60 i 60-90 cm
  • Próbki po pobraniu, są natychmiast zamykane w szczelnych torebkach i zamrażane do -20 stopni. W takiej formie są wysyłane tego samego dnia do laboratorium.

 

Rekomendacje i zastosowanie

Aplikacja zmiennego nawożenia VRA

Klienci doceniają możliwość otrzymania rekomendacji nawożeniowych (zaleceń nawozowych) oraz wsparcie w implementacji cyfrowych map zmiennego nawożenia w ich rozsiewaczach lub opryskiwaczach. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu we wdrażaniu i integracji systemów rolnictwa precyzyjnego, jesteśmy w stanie pomóc naszym klientom zastosowań ich strategię agronomiczną w praktyce.

Ile kosztuje badanie azotu

Koszt mapowania 1 hektara wynosi tyle, co obecnie 5 kg czystego azotu. Możliwość zaoszczędzenia nawet do 40 kgN (bez utraty plonu), sprawia, że cena badania jest naprawdę atrakcyjna.

Zwrot w przypadku badań zasobności gleby w azot jest bardzo wysoki i wynosi co najmniej 200%. Przy czym zysk nie wynika tylko z oszczędności na nawozach azotowych (w przypadku wysokich zasobności gleby w ten makroelement). Często, wbrew przewidywaniom lub kalkulacjom, w niektórych miejscach występują braki azotu mineralnego, które odpowiednio uzupełnione, skutkują zwiększeniem plonowania.

 

Zamów badanie azotu z rabatem

Usługę najłatwiej zamówić  w naszym sklepie:

Możesz też złożyć zamówienie telefonicznie: telefon do biura: 91 464 56 61, lub bezpośrednio w dziale mapowania: 509 205 840

× Jak mogę ci pomóc?